Посттравматичне зростання

На зображенні зображений Фенікс - символ відродження з попелу. Подібно до Фенікса наша психіка здатна відроджуватися і відновлюватися після травми - це називається посттравматичне зростання.

Як це відбувається? Коли психіка травмується, вона не обов'язково пошкоджується і руйнується. Травма призводить до "психологічного землетрусу", і важливо не загинути під уламками своїх старих уявлень, а "розібрати завали" і "створити нову будівлю". Ба більше, для більшості людей посттравматичне зростання куди більш імовірне, ніж посттравматичний розлад.

Коли травма руйнує наш звичний світ, наш світогляд може деформуватися. Відчуття нездатності щось змінити може призвести до набутої безпорадності, ми можемо зневіритися у своїх цінностях і фруструватися, озлобитися на світ і людей, ми можемо перенести свою агресію на близьких або сторонніх.

У цей момент важливо усвідомити, що з нами відбувається - це може бути болісно, але це необхідно, адже посттравматичне зростання дає змогу стати сильнішими фізично і психологічно.
Як трансформувати травму в посттравматичне зростання й уникнути розладу?

Ось 10 рекомендацій:

1. Проактивність. Випробування безпорадністю найнебезпечніше. Робіть усе, що можете. Беріть під контроль, навіть зовсім небагато. Травма викликає бажання зіщулитися і завмерти, протидійте цьому і розширюйте зону автономного контролю. Що робити вам - знаєте тільки ви.

2. Смисли та наративи. Наші цінності. Крихкість життя дає йому велику цінність. Розуміючи це, ми добровільно беремо на себе зобов'язання до здійснення вибору. Будьте прихильником своїх цінностей, а не жертвою обставин. Так, можливості кожного з нас обмежені, але ми маємо бути сильними в колі того, що можемо.

3. Збереження почуття власної гідності, а не позиції жертви. Що б не трапилося, я маю "найважливішу людську свободу - за будь-яких обставин обирати своє власне ставлення до того, що відбувається".

4. Базові навички подолання негативу. Будь-яка проста хороша річ у полі вашого зору може нести позитив і оптимізм, будь-яка сфера життя, не зачеплена травмою.

5. Відкритість і готовність прийняти виклик долі. Віра в те, що можна і важливо вчитися і рости, отримувати досвід як з позитивних, так і негативних життєвих подій.

6. Можливість саморозкриття і підтримка близьких. Альтруїзм, допомога, служіння іншим, підтримка близьких, волонтерство.

7. Пошукова поведінка. Творчі рішення. Під час стресу ми діємо шаблонно, автоматично. Шукайте та придумуйте нестандартні рішення.

8. Почуття гумору. Чорний медичний гумор допомагає лікарям переживати смерті. Цинічно, але терапевтично - користуйтеся.

9. Базова рутина. Дотримуйтеся звичних ритуалів або придумайте нові. Рутина стабілізує режим їжі, руху, сну, роботи, дає змогу зберігати ясний розум.

10. Сміливість і мужність. Здатність бути сміливим включає прийняття реальності, вирішення проблем і рішучість. Це допомагає знаходити нові можливості та перетворювати травму на зростання.

Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо причин і наслідків вашого стану або ви відчули потребу в отриманні допомоги та підтримки, звертайтеся до психологів Ор Шалом

Матеріал підготували: Wellbeing Company