Психічна стійкість дитини

Від рівня психічної стійкості дитини залежить як її реакції на стресові ситуації, так і її когнітивний розвиток у процесі дорослішання.

Ділимося п'ятьма простими порадами про те, як зміцнити психічну стійкість дитини.

1. Зменшіть екранний час і додайте більше живих активностей

Під час війни, коли батьки чи опікуни дитини самі перебувають у стані гострого стресу та мають багато справ, звісно, обмежувати екранний час дитини так само якісно, як і в довоєнний період може бути важко. Але навіть якщо зараз у вас багато клопотів, спробуйте додати в життя дитини додаткові активності:
✔️ Придивіться або запитайте про інтереси дитини та спробуйте знайти для неї тематичні заходи за її інтересами або гуртки, якщо це можливо,
✔️ Бувайте частіше на природі,
✔️ Допоможіть дитині знайти нових друзів близько до місця вашого проживання, якщо вона ще не має їх або якщо її друзі поїхали.

2. Приділяйте 100% вашої уваги дитині хоча б 10 хвилин на день

Відкладіть телефон, сядьте поруч із дитиною, подивіться їй в очі, запитайте, як минув її день і що її турбує. Уважно вислухайте дитину, не перебивайте і не давайте порад, поки вона не запитає сама. Обійміть її. Дозвольте дитині постійно розуміти, що ви поруч і в будь-який час готові прийти на допомогу та захистити її.

3. Давайте чесні та прозорі відповіді на всі запитання, які турбують дитину

Не відмахуйтеся від запитань дитини та не ігноруйте їх. Давайте чесні відповіді на запитання. Якщо ви чогось не знаєте - не бійтеся сказати про це. Діти відчувають, коли від них намагаються щось приховати: таким чином їхня тривожність підвищується, а психічна стійкість до стресу знижується.


💚 Якщо тема складна, оберіть формат відповіді, близький до сприйняття вашої дитини: наприклад, розкажіть на прикладі казки або намалюйте разом картинку, яка ілюструватиме хвилюючу ситуацію.

4. Структуруйте режим дня дитини

Рівень тривожності молоді в нестабільні часи пов'язаний із відсутністю передбачуваності в повсякденному житті. Тому дуже рекомендується додавати більше структури в щоденний графік. Це може позитивно спрацювати для формування психологічної стійкості дитини. Попри те, що підтримувати розпорядок дня та структуру зараз є складним завданням, структурований розпорядок дня для дітей та підлітків сприятиме кращому психічному здоров'ю.


💚 Додавайте нові звички та ритуали. Наприклад, ви можете робити ранкову просту зарядку щодня, яку можна буде виконувати де завгодно. Або ви можете додати регулярну прогулянку разом із дитиною у вихідні, або суботній пікнік, який можна влаштовувати навіть у дворі вашого будинку.

5. Поговоріть із психологом, щоб діагностувати психоемоційний стан дитини та підібрати інструменти, які підійдуть саме їй!

Матеріал підготували: Wellbeing Company